Google

Saturday, January 16, 2016

Brain Teaser for 1/17/2016

1. Johnny, despite his mother's objections, spent his whole allowance of $2.16 ($2.00, with 16 cents left from last week) on bubble gum. If the pieces of gum had been a penny cheaper, he would have received three more pieces than he did. How many did he actually buy?

2. At my favorite fruit stand,
an orange costs 18 cents
a pineapple costs 27 cents
and a grape costs 15 cents
Using the same logic, can you tell how much a mango costs?
Solution
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FREE Daily Puzzle Newsletter

No comments: